karelysicairos9941 karelysicairos9941
  • 25-08-2022
  • Mathematics
contestada

How much does a ruler cost if a pencil cost $8 . amala buys 4 rulers and a pencil and these cost the same as 2 rulers and 4 pencils

Respuesta :

adioabiola
adioabiola adioabiola
  • 29-08-2022

The cost of a ruler cost if a pencil cost $8 is $12

Equation

There are three basic types of equation in mathematics. Namely:

  • Linear equations
  • Quadratic equations
  • Simultaneous equations

let

  • cost of ruler = r
  • cost of pencil, p = $8

4r + p

2r + 4p

  • Equate

4r + p = 2r + 4p

4r + 8 = 2r + 4(8)

4r + 8 = 2r + 32

4r - 2r = 32 - 8

2r = 24

r = 24/2

r = $12

Therefore, the cost of a ruler cost if a pencil cost $8 is $12

Learn more about equations:

https://brainly.com/question/2972832

#SPJ4

Answer Link

Otras preguntas

Which words in the sentence are the infinitive? When Jeremy packed for camp, he was unsure how much clothing he needed to bring. a. he needed b. to bring c.
Henry drew a rectangle with a length 5 times as long as its width. Which expression can be used to find the perimeter of the rectangle? a. 5w + w b. 5w + 5w
Which of the following explains where the Restoration period derives its name?
If k + 45 = 60, what is k?
According to "Michael Faraday's World," which intrigued Michael Faraday? A. automobiles B. batteries C. photography D. airplanes
What is the product? (5r + 2)(3r − 4)
This sentence contains an ERROR in punctuation: Wherever we go; people recognize us. true or false
The word_____ means an act of inciting rebellion against a government. a. attrition b. posturing c. sedition
True or false , once respiration starts in a seed germination has begun.
What is the the difference between sports and games?