ariaethiopia12 ariaethiopia12
  • 22-09-2022
  • Mathematics
contestada

Four hamburgers cost 13.95. Find the unit rate

Respuesta :

YeaImSyko
YeaImSyko YeaImSyko
  • 22-09-2022

Answer:

$3.48

Step-by-step explanation:

Divide the number of hamburgers by the total cost:

13.95 / 4 =

3.4875

$3.48

Answer Link
brianabbott408 brianabbott408
  • 22-09-2022
The answer is 3.48 take 13.95 and divide it by 4
Answer Link

Otras preguntas

CHECK MY ANSWER AND HELP WITH SOME QUESTIONS I BEG YOU! :( 15 POINTS
The vice president is the head of all the Armed Forces. a. True b. False
Julie built a tower of blocks that stood 22.5 cm tall. Each block is 1.5 cm tall. How many blocks are in the tower? A. 16 B. 15 C. 1.6 D. 1.5
Shiites and Sunnis comprise two factions within ________. Hinduism Islam Christianity Buddhism
The outer electrons of many substances can be removed by friction a. True b. False
what happens to the kinetic energy of a snowball as it rolls across the lawn and gains mass.
Both Darwin and Lamarck proposed mechanisms by which species might evolve. Although Darwin first published his ideas in the mid-1800s, most scientists continued
In the 1930s, Britain and France tried to prevent war by following a policy of ____, giving in to some of Germany’s demands.
A well -stocked first - aid kit include which of the following items
Which line in the excerpt from “Ulysses” by Alfred, Lord Tennyson exposes the attitude of the Victorians toward idle people? It little profits that an idle king