RayaS623394 RayaS623394
  • 25-10-2022
  • Mathematics
contestada

five pounds of sugar cost $4.05 how much sugar do you get per dollar? round your answer to the nearest hundredth, if necessary.

Respuesta :

AyazX104725 AyazX104725
  • 25-10-2022

Given:

The cost of five pounds of sugar is $4.05.

Explanation:

To determine the amount of sugar that individual get for 1 dollar, divide 4.05 by 5.

Divide 4.05 by 5 to determine the amount of sugar individual get per dollar.

[tex]\frac{4.05}{5}=0.81[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

What is  5.63×10−6in decimal form?a. 0.00000563 b. 0.000000563 c.5,630,000d. 56,300,000
Sally has 13 coins in her pocket. Nine of the coins are nickels, and the rest of the coins are dimes. How many of the coins are dimes? a. Identify what is
What is the volume of 1.9 moles of chlorine gas (Cl2) at 298 K and 1.3 atm?
Ariana builds wooden furniture in her wood shop. Her most popular product is an oak glider. There is a proportional relationship between the time (in days) Aria
55% of students voted for maya. if 78 students voted how many students are in the class
_____ hg = 37 g 0.37 370 3700 3.7
4(-3x-5)-(10+4x) Can someone help?
An investment originally worth $50,000 had a 27% increase. Find the change in value.
How does this represent nationalism
What does limestone weathering underground form?