MyleeP559561 MyleeP559561
  • 25-10-2022
  • Mathematics
contestada

Laura needs summer blouses. She bought 1 blouseand 2 sweaters. How much did she spend? Did shebuy clothes that matched her summer needs?

Respuesta :

JameQ337470 JameQ337470
  • 25-10-2022

Given:-

Cost of blouse is $27.50

Cost of sweater is $34.99

To find the cost if laura bought :-

So since laura bought one blouse and two sweaters, we get

[tex]27.50+2(34.99)=97.48[/tex]

So the cost is $97.48 and she bought the cloths of her summer needs.

Answer Link

Otras preguntas

system with 3 variable. solve pleaseeee x+4y-5z=-7 3x+2y+3z=7 2x+y+5z=8
what holds the atoms in plastic together
What is historiography?
What is 5,087,739 rounded to the nearest ten-thousand.?
5d - 3.3 = 7.2 how would you answer that
What two-digit number multiplied by itself has the product 2,025?
How can fact families and multiplication facts help you divide
In the proportion 2/h=k/10, what happens to the value of h as the value of k decreases?
Condition with frequent incidents of sudden, involuntary deep sleep is what?
You complete 3centimeters of a necklace in an hour. Each hour after the first, you triple the length of the necklace. Write an expression using exponents for th