KarelynD402925 KarelynD402925
  • 25-10-2022
  • Mathematics
contestada

kid had 10 apples and he gic

Respuesta :

AanshP2797 AanshP2797
  • 25-10-2022

Answer:

The meal cost $14.51 per person.

Step by step explanation:

Meal cost: 46.72

Sales tax: 8%

Then.

then we take out 8% of the value

[tex]46.72\text{ x 0.08 =3.74}[/tex][tex]46.72+3.74\text{ = 50.46}[/tex]

Tip : 15% (meal and sales tax)

[tex]50.46\text{ x 0.15 = 7.57}[/tex][tex]50.46\text{ + 7.57 = 58.03}[/tex]

There are 4 people.

[tex]\frac{58.03}{4}=14.51[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Who was Booker T. Washington and how did her change history?
please help <3 question - how did adlof hitler die? a/1 -by killing him self b/2 git killed
Determine if triangle DEF with coordinates D(2,1), E(3,5), and F (6,2) is an equilateral triangle. Use evidence to support your claim
help asap!!!!!! please
Please help me please I will give the Brainlest
I need the answers AND assumptons
HELP PlZWhich of the following graphs represents the equationy-4=3(x-1)?Graph A.Graph B.Graph C.Graph D.​
what is question 67?
Which shows the potential energy of particles in three substances, from least to greatest? liquid, solid, gas liquid, gas, solid solid, liquid, gas gas, liquid,
what important idea emerges about identity from waverly’s description of her neighborhood?