JamiracleZ339299 JamiracleZ339299
  • 25-10-2022
  • Mathematics
contestada

Zach can buy a dozen pencils for $1.89, 24 pencils for $3.60, or 36 pencils for $5.49. What is the best buy?

Respuesta :

JaniyhaC342266 JaniyhaC342266
  • 25-10-2022

To know which one is the best option we have to divide the cost in the number of pencils so:

[tex]\frac{1.89}{12}=0.16[/tex]

the second option is:

[tex]\frac{3.60}{24}=0.15[/tex]

the thert option is:

[tex]\frac{5.49}{36}=1.16[/tex]

So the best option is the second option

Answer Link

Otras preguntas

which structure within a bone contains cartilage cells that divide and increase the size of the bone until adulthood?
The CIA participated in the Cold War by a. helping design efficient weapons systems. b. carrying out secret operations in other countries. c. spying on the S
The progressive movement in the United States during the late 19th century began with the rise of A. colonization. B. industrialization. C. imperialism. D. prot
who was the first president to enter into an undeclared war
In 1853, who commanded the fleet that arrived in Japan with a letter from president Fillmore
The climate of the earth throughout history has always _____. remained cold and frigid stayed at a constant temperature remained hot and humid fluctuated betwee
Which compound is an Arrhenius acid? (1) CaO (3) K2O (2) HCl (4) NH3
What could have happened if Operation Mincemeat had failed?
One historical contribution of the Neolithic period is the _____.
Which of the following statements about rest and physical activity is NOT true? a. You should rest as little as possible because it interferes with training. b.