MarykatherineB525357 MarykatherineB525357
  • 25-10-2022
  • Mathematics
contestada

I need your help please

Respuesta :

AnabelaL58797 AnabelaL58797
  • 25-10-2022

In order to calculate the price for each brand, calculate the quotient in between the price for n forks over the number of forks, just as follow:

Brand A:

3.89/72 = 0.05

Brand B:

6.62/96 = 0.07

Hence:

Unit price for brand A:

$0.05

Unit price for brand B:

$0.07

Answer Link

Otras preguntas

what is the atmosphere? answer in 2-4 sentences, including the words gases, air pressure. altitude, and temperature
1. Based on your biological drawing, use claim-evidence-reasoning (CER) format to clearly identify the exact stage of meiosis this cell is in and justify your a
Jasmine is writing a literary argument about James Weldon Johnson’s “Lift Every Voice and Sing.” Which sentence best expresses her claim in a formal style and o
express 750ml as a percent of 4 liters
Please help with this
024 Draw a Posture of constructive group behaviour of students reading their books​
what dose 5/6 of 9 equal to
Suppose you needed $28,000 to maintain a particular standard of living in 1973. How much would you have needed in 2000 to maintain the same standard of​ living?
A Pitot tube is connected to a manometer to measure the air velocity in a wind tunnel. The specific gravity of the manometer fluid is = 0.85. If the air temper
I will award 100 pts to whoever answers this question