JuanjesusG382284 JuanjesusG382284
  • 25-10-2022
  • Mathematics
contestada

i can sell 7 cookies for 24.50. Write an equation that can be used to find c, the total cost in dollars of n boxes ofcookies.

Respuesta :

EugeniaS255546 EugeniaS255546
  • 25-10-2022

Given data:

The given cost of 3 cookies is 10.50.

a)

The cost of one box of cookies is,

[tex]\begin{gathered} 3\text{cookies}=10.5 \\ 1\text{ cookie=3.5} \end{gathered}[/tex]

Multiply 7 on both sides.

[tex]\begin{gathered} 7\text{ cookies=7(3.5)} \\ 7\text{ cookies =24.5} \end{gathered}[/tex]

b)

The cost of n boxes of cookies is,

[tex]c=3.5n[/tex]

Thus, the cost of n boxes is 3.5n.

Answer Link

Otras preguntas

Which sentence best describes the effect of the Articles of Confederation on the government? It granted sovereignty to each state. It created a powerful central
Can someone plz help me.
After the Northwest Territory was formed, it was first governed by Britain. France. a local government. a state government
What were the factors that drew settlers west during the first half of the 19th century
How could you use the product of 10x42=420 to find the product of 5x42?
60 points on the line! If you can do this paper! Only 2 questions!
a talent or quality that you are born with is
Why was northern Italy a natural birthplace for the Renaissance?
What did settlers receive under the Homestead Act and what did they have to do?
y = 8x − 2, which of the following sets represents possible inputs and outputs of the function, represented as ordered pairs? A{(0, −2), (1, 6), (2, 14)} B{(0,