VarshaY740660 VarshaY740660
  • 25-10-2022
  • Mathematics
contestada

Mia by eight apples and four mangoes for $.34 find the cost of single apples

Mia by eight apples and four mangoes for 34 find the cost of single apples class=

Respuesta :

MorningstarG555314 MorningstarG555314
  • 25-10-2022

Given:

Isabella bought 2 apples and 4 mangoes for 28 cents. Mia bought 8 apples and 4 mangoes for 34 cents.

Required:

We need to find the cost of single apple.

Explanation:

First of all let assume a as a apple and m as a mango so now the equations are as

[tex]\begin{gathered} 2a+4m=28 \\ 8a+4m=34 \end{gathered}[/tex]

now use substitution method

[tex]4m=28-2a[/tex]

put this in another equation and we get

[tex]\begin{gathered} 8a+28-2a=34 \\ 6a=6 \\ a=1 \end{gathered}[/tex]

Final answer:

So the cost for single apple is 1 cent.

Answer Link

Otras preguntas

What do the three pyramids of giza best represent
Sam opened a money-market account that pays 4% simple interest. He started the account with $7,000 and made no further deposits. When he closed the account, he
HOW MANY MOLES ARE IN 234. GRAMS OF H3PO4
What is the highest gpa score in college a student can receive?
If a substance is not able to be separated by physical means but is able to be separated by chemical means, it is a(n) Solution Heterogenous mixture Element Com
please help picture shown !!!!
What type of government is the united states?
What specific geographical feature traditionally divides European Russia from Asian Russia?
From which language does the word haiku originate?
Sand, silt, and clay carried by a tornado fall to the ground along with other debris when the swirling wind stops. this is a good example of what? a.weathering