SuiL698085 SuiL698085
  • 25-10-2022
  • Mathematics
contestada

If joe can buy 18 apples for $5.80 how much would he pay for 120 apples

Respuesta :

AmarionaU51110 AmarionaU51110
  • 25-10-2022
[tex]\cos t\text{ of 1 apple = \$38.4}[/tex]

Explanation:

we need to find the cost of one apple

18 apples = $5.80

1 apple = x

let's cross multiply:

18apples (x) = 1 apple ($5.80)

x = $5.80/18

x = 0.32

one apple = $0.32

Cost for 120 apples:

[tex]\begin{gathered} =\text{ cost of 1 apple}\times\text{ 120} \\ =\text{ \$0.32}\times120 \\ \cos t\text{ of 1 apple = \$38.4} \end{gathered}[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Help! I have writers block and I don't know what I should write about in my nets poem. Can I have some suggestions?
HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! There is no A or B Answer!!! But if you cant i just want to know the answer for C
In what region was the battle of cowpens fought
Why did the Umayyad Dynasty move its capital to Damascus?
Using your knowledge of roots, what diagnosis would you give to someone who has a fear of sleep?
PLZZZZZZZZ HELP NOWWWWW THXXXXXXXXXX
Is "stabs her dead in the market place full of bright flowers" a juxtaposition?
What was the most important division concerning trade? Tariffs Export product Regional competition European competitor
please help me with measurements
A water tank is 12 feet high, 5 feet long, and 9 feet wide. A solid metal box which is 7 feet high, 4 feet long, and 8 feet wide is sitting at the bottom of the