AngeleD65445 AngeleD65445
  • 25-10-2022
  • Mathematics
contestada

Walter pays 2.53 to ship a package that weighs 5.5 onces. which is the cost to ship 1 ounce

Respuesta :

EmoreeP247899 EmoreeP247899
  • 25-10-2022

To determine the price per ounce walter paid to ship the package you can use cross multiplication.

If 5.5 ounces ______$2.53

Then 1 ounce______$x

[tex]\begin{gathered} \frac{2.53}{5.5}=\frac{x}{1} \\ x=0.46 \end{gathered}[/tex]

He will pay $0.46 per ounce

Answer Link

Otras preguntas

what do you mean by 1 joule work​
Socialists believe that people should cooperate to produce what is best for themselves. the Church. private individuals. society.
Two forces of equal magnitude Fhave a resultant of the samemagnitude F. The angle between thetwo forces is45°120°O 60°O 35°​
a) 61° b) 29° C) 40° d) 50°
Which sentence uses the underlined word correctly? I will except no money because this is a gift. Everyone went home accept Celia. It is hard for Jason to excep
What did Jim share with Hans?​
What is the degree of the monomial 4x7y3
Can someone help pleaseeee
What were the major empires in between the 11th-16th centuries?
Sandy lives 200 m from school. One morning she leaves for school at a slow pace. On the way she meets a friend and stops to talk for 10 minutes. Sandy realizes