ReylanT631429 ReylanT631429
  • 25-10-2022
  • Mathematics
contestada

Debbie stopped at the gas station to fill up her tank. Each gallon cost $2.65 and she purchased 18.2gallons. What was the total cost of the fuel?

Respuesta :

ZiyangU786598 ZiyangU786598
  • 25-10-2022

ANSWER

$48.23

EXPLANATION

We have that each gallon costs $2.65.

She purchased 18.2 gallons.

The total cost of the fuel is the product of the cost of each gallon and the number of gallons she bought.

That is:

Cost = 2.65 * 18.2

Cost = $48.23

That is the total cost of the fuel.

Answer Link

Otras preguntas

point b is 8 units away for the origin
a poem is made up of ?​
What is one way that U.S. involvement in the war helped the Allied forces in Europe? O A. The United States joining the Allied forces kept Russia from joining t
QUESTION Learning Page AABC and APQR are similar. Find the missing side length.
☁ Hello Everyone! I need help please... Mr. Martin and his son, Luke, decide to walk a 12 kilometer trail. Mr. Martin takes a 1-hour head start and walks at a p
Hyper Color Company manufactures widgets. The following data is related to sales and production of the widgets for last year. Selling price per unit Variable ma
Select the correct answers. Which two elements of writing are best suited to an experienced audience?
Can anyone help me with my homework
help asap pls schools history is stating soon plss help me plssss
The height of an object above sea level is called