ArjanS82594 ArjanS82594
  • 25-10-2022
  • Mathematics
contestada

2 1/2 yards of ribbon cost $3.25. Find $/yd.

Respuesta :

AkashH30505 AkashH30505
  • 25-10-2022

Given that 2.5 yards of ribbon cost $3.25, then,

cost of 1 yard would be

3.25/2.5

= $1.3

The cost per yard is $1.3

Answer Link

Otras preguntas

I need help with this please
Corey was fired from his job today. when he came home, he yelled at his wife for forgetting to run the dishwasher. corey is _________ his anger toward his boss
Two in-phase loudspeakers are 3.0 m apart. they emit sound with a frequency of 490 hz. a microphone is placed half-way between the speakers and then moved along
Brainers, please help me with this problem.
A worm is decomposing plant matter and putting it into the soil. What type of nutrient consumption does that worm exhibit
3/20 = ?/100 What is 18/50 = ?/100 in decimal form?
IF RIGHT WILL MARK BRAINLIEST Given: m arc EY = m arc YI m∠EXY=80°, m∠K=25° Find: m arc EI
Pls help me to answer this question I am confused-Mathematics Class 10
What does absolute value mean
A cross between pea plants with red flowers and plants with white flowers resulted in all offspring with pink flowers. this experimental result demonstrates a.t