saxonyramirez20
saxonyramirez20 saxonyramirez20
  • 22-02-2017
  • Mathematics
contestada

Which rate below is a unit rate?
A: 1 mile/ 5 minutes
B: 52 miles/ 2 gallons
C: $250/ 40 hours
D: 3 cups/ 1 scoop

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 22-02-2017
To be honest they all are unit rates
Answer Link
Аноним Аноним
  • 22-02-2017
If you had a problem you can choose one of them that is related to the problem.
Answer Link

Otras preguntas

please help me asapppppp ty :)
Mr. Stansbury went grocery shopping on Tuesday and bought 4 pounds of oranges for $10.88. What is the unit price per ounce?
Solve the system of equations. fequations with on: potato chips 15x + 3y = -3 equations with n: -3x-4y=-2 & 2 = -y +3 2= stems of with Y =
when keisha installed a fence along the 200 feet perimeter of her rectangular back yard she left and opening for GATE in diagram below she used X to represent t
In chapter 7 "Animal Farm' Why do the animals want to blame Snowball? A. The humans have told them that Snowball is trying to destroy Animal Farm, and they now
what is the science​
Seven years ago, Richard was 2/5 his father's age. Richard's father is now 47 years old. How old is Richard now?
Solve for m. 35m>−30 m>−50 m<−50 m>−18 m<−18
How did the Charter and the General Court allow the Massachusetts Bay Colony and the Puritans to influence the development of New England?
Under the Big Top elephant. Ella [2500 kg]. is attracted to Phant, the 3,000 kg elephant. They are separated by 8 m. What is the gravitational attraction betwee