Seudónimo Seudónimo
  • 23-02-2017
  • Mathematics
contestada

How many pounds of oranges cost $12? Show your work.

How many pounds of oranges cost 12 Show your work class=

Respuesta :

bmcshan79
bmcshan79 bmcshan79
  • 23-02-2017
If 2 lbs = $3 then 1lb = 1.50
So $12/$1.50= 8lbs
Answer Link

Otras preguntas

BRAINLIEST!!! Given the two functions, What is the rate of change of each function? (the graph & the equation) g(x) = 4x - 2
Which of the following statements describes how the crisis in Berlin in 1948–1949 was concluded? a.Berlin was united and made a part of East Germany. b.The West
In the figure, a∥b and m∠1= 34°. What is the m∠5? Enter your answer in the box.
Each army was led by a different _______
Carla chose a number between 1 and 50 and then described to henry how he could determine the number she chose.Carla's says "if you subtract my number,multiply t
The memory type that holds only five to nine separate pieces of information is
The area of a parallelogram is 420 cm2 and the height is 35 cm. Find the corresponding base.
During World War I, the western front in Europe was characterized by A) trench warfare. B) constant movement of troops. C) unrestricted submarine warfare. D
What is the measurement 111.009 mm rounded off to four significant digits? a. 111 mm b. 111.0 mm c. 111.01 mm d. 110 mm Please select the best answer from th
According to his followers,what did Jesus’ resurrection show?