Sh2a7ydasinCool Sh2a7ydasinCool
  • 26-02-2017
  • Mathematics
contestada

If 2 pounds of turkey coust $1.98, what should 3 pounds cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 26-02-2017
$1.98 divided by 2 = 0.99 x 3 = $2.97....
hope  this helps!
Answer Link
Аноним Аноним
  • 26-02-2017
[tex]\large\begin{array}{I} \mathtt{If~ 2\ pounds\ of\ turkey\ cost\ 1.98} \end{array}[/tex]

[tex]\large\begin{array}{I} \texttt{cost of 3 pounds of turkey=}~\mathtt{\dfrac{1.98}{2} \times 3=} \textt{ $2.97} \end{array}[/tex]
Answer Link

Otras preguntas

how did timur the lane get his name
Step by step solve y=8x+168
nick has $7.00. Bagels cost 0.75 each and a small container of cream cheese costs 1.29. Write an inequality to find the number of bagels Nick can buy.
Mrs. Fisher has 91 watches at her store. She says she can put them into rows and columns without any watches leftover. Mr. Fisher says that she can only put the
Titanium ore can occur as ____. a. vein mineral deposits c. magma-formed rocks b. beach sands d. all of the above
how would you categorize a consumer that usually catches and eats pray but also eats dead abimals
A mini van holds 7 people how many mini vans are needed to take 45 people to a basketball game
what times what equals 14
can it be ethical to be spontaneous?
2. Directions: Select the correct text in the passage.Which sentence in the passage uses setting to help reveal characterization? Waiting John had strict