herdanamekd herdanamekd
  • 26-02-2017
  • Mathematics
contestada

Shara sells 5 newspapers for $15. what is the unit rate for 1 newspaper?

Respuesta :

crystalmessenge
crystalmessenge crystalmessenge
  • 26-02-2017
Divide 15 by 5 and you get 3. 3.00$ per unit or newspaper
Answer Link

Otras preguntas

Maya spent 40% of her savings to pay for a bicycle that cost her $85. A. How much was in her savings to beg
who was a Renaissance scientist who felt truth was a standard to uphold.
How do you write 26,373 in scientific notation?
What are 6 least common multiples for 3, 4 and 6?
Hey guys help me plzzzz !!!! This is supposed to be turned in tomorrow hurry !!! Answer all questions plzzz thanks all questions on all 4 pages thanks !!!! Sho
what is the standard metric unit of power
John spends time writing down topic ideas for his research project. which step of the writing process is he actively involved in? A. Pre-writing B. Planning C.
What are 6 least common multiples for 3, 4 and 6?
The League of Nations A) was supported by President Wilson, but rejected by the Senate. B) was created to stop the spread of communism following World War II.
logx (81)= 4 help please