christyteaaa
christyteaaa christyteaaa
  • 26-02-2017
  • Mathematics
contestada

Beef: $3.50 per lb
Chicken: $1.95 per lb

Question: Mrs. Campbell bought 1/2 lb of beef and 2 lb of chicken. How much did she spend?

Respuesta :

ngfriesema ngfriesema
  • 26-02-2017
$3.90 for the chicken and $1.75 for the beef
Answer Link
dsaketh
dsaketh dsaketh
  • 26-02-2017
1/2 (cost of beef for 1lb) + 2 (cost of chicken for 1lb)

1/2(3.50) + 2(1.95) = 1.75 + 3.9 = 5.65

She spent $5.65
Answer Link

Otras preguntas

024 Draw a Posture of constructive group behaviour of students reading their books​
Act Where might there be higher-risk areas for seismic or volcanic activities → Turn off all layers except Major Cities, Continents, Earthquakes, and Volcanoes
During a job interview, you are evaluated on how well suited you are for the available position. What are five things you should do to prepare for an interview
What is the area of the shape? 6 cm 6 cm 3 cm 2 cm 3 cm 8 cm explain how you find the area of this composite shape
Which of the following is true of a person who adopts Ethical Egoism: He/she ought to always act in a manner that accords with common sense morality. He/she s
please help me with this
The rise of scholasticism in the Middle Ages in Europe fostered a quest for knowledge. This came at a time of great interest in schools and churches in Europe.
Summarize purpose of the cattle drives. Make sure to answer the who, what, when, where, and why’s of the event.
You are assisting the nurse in caring for a new mother and baby in their home. You observe the mother has put the baby on her queen-size bed and used pillows to
Gagsgsgsgsggsgshshsgsg