hakizimanamathias
hakizimanamathias hakizimanamathias
  • 24-03-2017
  • Mathematics
contestada

Pecans cost $8.25 for 3 pounds. what is the cost of 5 pounds of pecans?

Respuesta :

Chaconne Chaconne
  • 24-03-2017
You want to find the cost for one pound of pecans.
Divide 8.25 by 3.
8.25/3= 2.75
So it's $2.75 for one pound of pecans.
You want to find the amount for five pounds, so multiply 2.75 by 5
2.75 x 5= 13.75
It costs $13.75 for five pounds of pecans.
Answer Link

Otras preguntas

Events that make a conflict more difficult are called......?answer choices are: a.) causes b.)complicationsc.)reactions d.)resolutions.
For infant cpr you give how many sets of compressions and how many breaths? 5:1 30:2 15:1 15:2
Which document recongnized the independence of the america nd defined its boundaries?
What is an advantage of using a parallel backbone over a collapsed backbone?
Presence of urinary calculi can be diagnosed by a visual aid such as
PLZ HELP ASAP!!!! Which of the following statements would you place in the section labeled ā€œEā€? (TABLE SHOWN BELOW) A. Elections are not used because the exec
What was the job of the Committees of Correspondence?
moutains that began when molten material reaches earths surface through a week area of crust are fault-blocked mountains
Assume a quarter, diameter 0.96 inches, is centered at the point (–2, 5), where each unit represents one inch. Write the equation of a circle that would precis
how to factor y^2-49x^2