maya72
maya72 maya72
  • 25-04-2017
  • Mathematics
contestada

plz help


if 2 grapefruit sell for 59 cents how much will 8 grapefruit cost
the topic is proportion word problems

Respuesta :

furrypotato furrypotato
  • 25-04-2017
Multiply 59 by 4 and get answer because 2 grapefruit sell for 59 cents and 4x 2 =8 comment me answer.
Answer Link

Otras preguntas

You can fill in a main idea/ details diagram for? a taking notes b an essay you read c an essay you will write d all of the above
Bees see blue and purple best. over time, some plants have developed blue flower petals and a place for bees to land. How might these features help the plant?
Find the solution set for the given inequality if the replacement set for x is the set {1, 2, 3, 4}. 4x – 3 ≥ 5 a. {1, 2} b. {1, 2, 3, 4} c. {2, 3, 4} d. {3
What year was civil war?
which of the following routes involves that right outside the Byzantine Empire
The scene in which john sees the world through the eyes of the dead god is an example of which literary element? a. flashback b. literary allusion c. symboli
Anybody have the answer.?
Each side of a sugar cube is 0.6 in long. what is the volume of each sugar cube
An electronic storage file where information is kept is called a cpu. true false
What is the event of thomas jefferson?