Jaelynn11
Jaelynn11 Jaelynn11
  • 25-04-2017
  • Mathematics
contestada

Ixl is a pain so I really need help please

Ixl is a pain so I really need help please class=

Respuesta :

nizatoledo1999 nizatoledo1999
  • 25-04-2017
divide the price by 2 and you will get the price unit
Answer Link
Аноним Аноним
  • 25-04-2017
A unit rate(called a unit price here) is a rate that compares to things. A common example that you probably know is miles per hour (emphasis on the "per").

We need to find the cost for each towel. The cost for 2 towels is $6.48. To find the amount of money per towel, divide 6.48 by 2.

6.48/2=$3.24 per towel

:)
Answer Link

Otras preguntas

This period in Japan increased its world power and caused them to start expanding their territory in Asia during the late 1800s: The...
HELP PLEASE DUE IN 3 MINUTES
Can someone help please I’m having trouble with this and I have a test
What is the message of this political cartoon? A. It is wise to secede from the Union B. Pain will result from seceding from the Union C. It is the morally righ
Is negative 5 less than |5|
A, B and C are points on a circle with diameter AB. ABC is a right-angled triangle. Calculate the area of the circle. Give your answer correct to 3 significant
Explain the different kinds of modern banking and their differences
So I need help on this
HELP PLEASE DUE IN 3 MINUTES
try, check, and revise or write an equation to solveconcert tickets are sold for $ 8 for the stalls and $ 6 for the gallery. For a function, 400 seats were sol