chrislenefimerl chrislenefimerl
  • 27-04-2017
  • Mathematics
contestada

If 6 inches of decorative ribbon costs $3.25 ,how much does a yard cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 27-04-2017
it would cost $19.50. hope that helped
Answer Link
98swagkid
98swagkid 98swagkid
  • 27-04-2017
Since there are 36 inches in a yard. You divide 3.25 by 6 to find the cost of 1 inch. Which should equal about $0.50. You multiply 0.50 times 36 which should equal $19.50 which is your answer.
Answer Link

Otras preguntas

In what ocean zone does barnacles, seaweed, and starfish located in?
Which group of people worked to inform the public about injustices of the Progressive Era?
why did journalist call the alaska purchase of 1867 "sewards folly"
If one container holds 55 balls, how many balls will nine containers hold?
What are some ways that a new mining project would impact the area in which it is located? Question 7 options: new jobs, higher standard of living, increased ed
Mia's cat weighs 13 pounds, 7 ounces. about what is the weight in kilograms?
The following were advantages possessed by the the Union during the Civil War except: * Industrialized economy.<<< Larger population.Better transportat
what were varnas????
4.72n - 0.1 = 8 + 0.67n
how did gibbons v. ogden expand the idea of federal supremacy