aileenzerr3318 aileenzerr3318
  • 21-06-2017
  • Mathematics
contestada

Maggie bought 3 dozen muffins from a baker for $48. Find the costs of 1 dozen muffins and 9 dozen muffins.

Respuesta :

SamuelS
SamuelS SamuelS
  • 21-06-2017
we will say that d = 1 dozen. and y = cost

we know that 3 dozen is 48. so
3d = 48.

to get the cost of 1d, we have to get the 3 to change into a 1. the only way to do this is to divide 3 by 3. if we divided the left side by 3 we must also do the right so:
3d = 48
1d = 16

so 1 dozen = 16

to change 3d into 9d we have to multiply by 3. we again have to do this to both sides. so:
3d = 48
9d = 144
Answer Link

Otras preguntas

how many kilometers he has run to prepare for a marathon. The app said he ran 9.654 kilometers. He wants to post online how many miles he ran. Mark ran ___ mile
Help with number 7??
Whats the similarities between observation and data?
Explained the binary number system
What is the greatest whole number that rounds to the number 277,300 (round to the nearest hundreds)?
Larry wants to buy some carpeting for his living room. The length of the room is 2 times the width and the total area of the room is 32 square meters . What is
14 boys and 21 girls will be equally divided into groups find the greatest number of groups that can be created if no one is left out
Jenny’s needs to buy a computer to create word documents, make presentations, listen to music, and watch movies and videos. Which operating system would be appr
Where can you find the phrase "to insure domestic tranquility
How do you solve m/3+1/3=2/3