Seudónimo Seudónimo
  • 21-06-2017
  • Mathematics
contestada

Molly is painting her bedroom walls, and the paint costs $24 per gallon. How much does the pan cost per quart?

Respuesta :

Falconer
Falconer Falconer
  • 21-06-2017
6 dollars, since gallons have 4 quarts. 24 divided by 4=6
Answer Link
Аноним Аноним
  • 02-04-2020

Answer:

$6

Step-by-step explanation:

A gallon is 4 quarts so divide $24 by 4 and you will get $6.

Answer Link

Otras preguntas

What was the Underground Railroad
find the value of PT PT=3x+6 and TQ=6x-6
who is buried in Grant's Tomb in New York
What is the movement of a figure from its original position to a new position
Think! Why do I think this is an easy question? - What is the y-intercept (b) of a line passing through the points (-7.59, 4.3) and (0, -17.37)?
5v divided by 13 equals 25 divided by 39
find the value of PT PT=3x+6 and TQ=6x-6
divide the following
what happens during a controlled experimentA.no observation are made B.many variables are changedC.a factor called prediction is changedD.the results of changin
?!?!!! Please helpppppoooppppoo