aleayaaaa1234 aleayaaaa1234
  • 22-06-2017
  • Mathematics
contestada

A six-pack of soda costs $2.49, a 12-pack of soda costs $3.99, and a 24-pack of soda costs $5.49. Which pack has the lowest cost per unit?

Respuesta :

biviabella
biviabella biviabella
  • 22-06-2017
the 24 pack. The 6 pack would be 41 cents per unit, the 12 would be 33, but the 24 would be 22. 
Answer Link

Otras preguntas

solve pls brainliest
Select the correct answer from each drop--down menu Mike wants to prepare a project estimation and incorporate this in a SQA plan. which technique should mike u
1. It is not a good idea to quote a source whose style and vocabulary are different from modern American usage. O True False
What was John Quincy adams role in the amistad case?
A triangle has two sides of length 19 and 19. What is the largest possible whole-number length for the third side?
Which gland regulates the release of growth hormone? pituitary pancreas O adrenal thyroid
Along with single men and families, the literature encouraged single________________ to move west, describing how they could own ________________and find work a
Is this right I just need confirmation pls
Can you talk to a real dermatologist online?
His three listeners leaned forward eagerly. The visitor absentmindedly put his empty glass to his lips and then set it down again. His host filled it for him. "