barbybenan
barbybenan barbybenan
  • 24-06-2017
  • Mathematics
contestada

if rib eye steak costs $8.99 per pound. how much more does 5 3/4 pounds cost than 4 2/5 pounds

Respuesta :

mathmate
mathmate mathmate
  • 25-06-2017
The difference in weight
=5 3/4  - 4 2/5
=23/4-22/5
=(23*5-22*4)/20
=27/20 lbs
So difference in cost
=27/20*$8.99
=$12.14
Answer Link

Otras preguntas

98 divided by 7 please show how
-2n-h(4rx-6s)-3rx+3s i need help doing this problem
factor: 6x+36=  how do I solve this problem
98 divided by 7 please show how
the perimeter of a rectangle is 120 meters. If the length of the rectangle is 20 meters more than the width, what are the dimensions of the rectangle.
factor: 6x+36=  how do I solve this problem
what are some examples of figurative language found in the book Divergent?
What are the unit rates for  4/8 , 5/25, 36/6, 14/21, 18/30, 28/16, 56/35, 45/108, 12/42, 39/26
what are some examples of figurative language found in the book Divergent?
-2n-h(4rx-6s)-3rx+3s i need help doing this problem