luvbbyl
luvbbyl luvbbyl
  • 25-06-2017
  • Mathematics
contestada

Whole-wheat bread costs $2.06/lb. How much would 3.8 lb of whole-wheat bread cost?

Respuesta :

cher
cher cher
  • 25-06-2017
Whole-wheat bread = $2.06/lb

We need the cost of 3.8 lbs of whole-wheat bread.

So, we simply need to multiply the cost with the amount needed.

(cost per pound) × (amount of bread)

($2.06) × (3.8)

Simplify.

$7.828

Round to the nearest tenths.

$7.83

So, 3.8 pounds of whole wheat bread costs $7.83

~Hope I helped!~


Answer Link
HelloTh3r3
HelloTh3r3 HelloTh3r3
  • 25-06-2017
Each pound of whole wheat bread costs $2.06, therefore 3.8 pounds of whole-wheat bread will cost $7.828.
2.06 x 3.8 = 7.828  
Answer Link

Otras preguntas

Draw Conclusions Would more of the Sun’s energy reach a particular part of Earth’s surface on a sunny day or on a cloudy day? Explain.
should Supervisor be capitalized
Find all integers n for which n^2+6n-27 is a prime number? Please tell me how you did it.
Which type of cloud is most likely to bring thunderstorms?
4. Software, biotechnology, and information technology hardware industries are examples of the type of knowledge industry
Policies and actions conducted by Bismarck
32 is 80% of what number? A. 0.4 B. 4 C. 25.6 D. 40
how does screw make life easier
which of the following is not a key consideration when developing a piece of writing? A. The purpose of the message B. The intended audience C. The timeless
why was the Indian removal act considered controversial?