brookie1290 brookie1290
  • 22-08-2017
  • Mathematics
contestada

Benjamin bought 12 goldfish. Each goldfish cost $0.98. How much did Benjamin spend

Respuesta :

Kaylahappy
Kaylahappy Kaylahappy
  • 22-08-2017
So you would multiply 12 with .98. 
You would get 11.76.

Benjamin spent $11.76

Hope this helps.
Answer Link
cyxical
cyxical cyxical
  • 22-08-2017
If each goldfish cost $0.98 simply multiply this by the amount of fish bought:

(0.98)(12)
= 11.76

Benjamin spent $11.76 on his goldfish

Hope this helped!
Answer Link

Otras preguntas

What is the value of q? Plz help
There are 530 estudents in my class 30% are footballers.how many students are not footballers
HELP ASAP!!!!!!!! I NEED HELP LOL
Write an equation in slope-intercept form for a line perpendicular to the graph of y = 5x + 3 and passes through the y-intercept of that line.
Household bleach has a pH between 12 and 13. From this information, which of the following best describes the bleach solution?
what does Italy is known as il bel pease​
Which of the following does not discribe a mineral
Analyzing the Effects of Setting (KATE smiles and leads HELEN off around the corner. ANNIE alone in her room picks up thngs and in the actchange in setting affe
Crust is created at which type of plate boundary?
give the full title of the republic act 1425.​