liss18 liss18
  • 22-08-2017
  • Mathematics
contestada

Jill spend $15 on diapers. If they cost $5 a package, how many packages did she buy ?

Respuesta :

ambercolee7 ambercolee7
  • 22-08-2017
The answer is three.
Answer Link
Middel17
Middel17 Middel17
  • 22-08-2017
She got 3, 3x5 is 15 3 groups each one is 5 dollars each
Answer Link

Otras preguntas

One group of people purchased 10 hot dogs and 5 soft drinks for $35. Another group purchased 7 hot dogs and 4 soft drinks for $25.25. What is the cost of a sin
what is 144 over 324 simplified
What is your rate in miles/hour if you run at a speed of 2.2 miles in 20 minutes?
What were the lasting legacies of the Crusades?
Explain what the variable represent in an addition or subtraction expression.
A=1/2h(B+b); A=70, B-6, b=1 solve for h
2x=160, can you help me with this, and show steps?
how do we know that the people of Mohenjo-Daro created a highly organized civilization?
One group of people purchased 10 hot dogs and 5 soft drinks for $35. Another group purchased 7 hot dogs and 4 soft drinks for $25.25. What is the cost of a sin
what was the main goal of European explorers in the 1500s?