kaylakardashian
kaylakardashian kaylakardashian
  • 22-08-2017
  • Mathematics
contestada

In my chemistry class, 28 students are given 3 pens. If there are 8 pens in one package, priced at $1.88 per package, what is the total cost of giving away pens?

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 22-08-2017
28 students are each given 3 pens....28 * 3 = 84 pens
8 pens in 1 pack.....84/8 = 10.5....so 11 packs were bought
at 1.88 per pack....11 * 1.88 = $ 20.68 <==
Answer Link
Аноним Аноним
  • 22-08-2017
 i think the answer is 11 * 1.88 = $ 20.68

Answer Link

Otras preguntas

HURRY I BEG YOU 40 POINTS Read this stanza from "The Raven" by Edgar Allan Poe. Once upon a midnight dreary, while I pondered, weak and weary, Over many a quain
4/7w = 16 hurry please
Help please!!!!!!!!!!!
Where citizens elect a smaller group of officials to make decisions on their behalf. Used in democratic countries with a large population. *
For how long did the slave importation clause prohibit a ban on importing enslaved people 10 years 20 years 39 years 55 years
PLEASE HELP Think about something that is important to you. Why might that important thing be less important to adults in your life? Chose all that applyA. They
What does Malala decide after the encounter with her aunt?
What is the volume of the cube below?
Jan is having the walls of her house painted. The cost depends on the area of the walls. Which is the dependent variable, and which is the independent variable?
7.08 moles of ammonia (NH3) is formed in the following reaction. How many grams of hydrogen reacted? 3H2 + N2 + 2NH3