adanielle180 adanielle180
  • 21-09-2017
  • Mathematics
contestada

Sam bought 11 pounds of rice for $7 . How many pounds of rice did he get per dollar?

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 27-09-2017
Given:  $7
            --------
             11 lb

Use this equation of ratios to determine the unit price of a pound of rice:

   $ 7            $1
--------  =  -----------
11 lb.            x

11 lb             x
-------  =  -----------
   $7             $1

Cross multiplying, (11 lb)($1) = ($7)x

Divide both sides by $7 to obtain the value of x, the number of pounds of rice per dollar.
Answer Link

Otras preguntas

what fraction is equivalent to 1/3
A small river that runs into a larger river is known as a(n) ______.A.straitB.isthmusC.tributaryD.delta
How did the achievements of the Scientific Revolution contribute to the Enlightenment ?
the area of a circle 200 mm in diameter is approximately how many times greater than the area of circle 40 mm in diameter
how much did it cost to manufacture a Mig-21 Fishbed fighter jet.
What energy transformations are there in a Ferris Wheel?
A small river that runs into a larger river is known as a(n) ______.A.straitB.isthmusC.tributaryD.delta
Find 12 1/2% of 96 men
What is 0.00000008 in scientific notation?
How do you figure out how many 1/4 inches are in 1 inch?