loxrobo385
loxrobo385 loxrobo385
  • 22-09-2017
  • Mathematics
contestada

Which equation can be used to solve this problem?

Molly bought 6 packs of trading cards. Each pack cost $3. She also bought 1 pack of gum. It cost $2. How much did Molly spend altogether?

A.
6 ÷ 2 × 3 = x

B.
6 + 3 × 2 = x

C.
6 × 3 ÷ 2 = x

D.
6 × 3 + 2 = x

Respuesta :

NakaiColeman
NakaiColeman NakaiColeman
  • 22-09-2017
$12 dollars I think sorry if I got it wrong
Answer Link

Otras preguntas

In what region of the country were african americans most likely to face violent treatment
in a fruit salad there are 12 strawberries 14 grapes and 6 kiwis and 4 papayas. find the ratio of kiwis to the total number of pieces of fruit salad. write the
The quote shown here can be attributed to which nineteenth century advocate for public education? Horace Mann Dorothea Dix Lyman Beecher Sarah Grimké
175 calories in 12 ounces
The speed of light is about 3.00 × 105 km/s. It takes approximately 1.28 seconds for light reflected from the moon to reach Earth. What is the average distance
write (9x-5y)(2x+3y) as a polynomial
why do you think the writs of assistance legalized by the revenue act angered the colonist
6,000 is ___ as 600?
simplified form of |3.5-4.7|+5.6
What are different types of mining? Pros and cons?