macknick101owqs0h macknick101owqs0h
  • 23-09-2017
  • Mathematics
contestada

Paint costing $19 per gallon is to be mixed with thinner costing $3 per gallon. How much of each should be added to make 16 gallons of a mix that costs $14 per gallon?

Respuesta :

amysmithiscool amysmithiscool
  • 23-09-2017
let x represent gallons of $19 paint
let y represent gallons of $3 paint

first you make your 2 equations

x+y=16, y=16-x
(19x+3y) ÷ 16 = 14

then you use substitution

14 = (19x + 3(16-x) ) ÷16
224 = 19x + 48 - 3x
176 = 16x
11 = x, so there's 11 gallons of $19 paint
recall that x+y=16
11+y=16
5=y

so there are 11 gallons of $19 paint and 5 gallons of $3 paint


Answer Link

Otras preguntas

x 451 412 451 Find the value of x. A. 42 2 B. 4 C. 43 D. 43
Drag the tiles to the correct boxes to complete the pairs. The function (x) is represented by this table of values
Phil's average is 0.250. This is about 5/6 as much as Joe's average. What is Joe's average? (Write answer is decimal form - do not round).
what is navigation? a wider, open-roofed wooden ship used for sailing across the ocean a type of low, open-roofed wooden ship used for sailing down rivers a to
If f (x) = 1/9 x-2, what is f-1(x)?
The main danger to the wooden ships of the early Arctic explorers was the ??????
A pension fund owns 2,600 fewer shares in mutual stock funds than mutual bond funds. Currently, the stock funds sell for $14 per share, and the bond funds sell
Bob the accountant needs to record indirect labor utilized of $6,000 in a journal entry. Bob should:_____. a. debit Manufacturing Overhead, $6,000; credit Wages
Need urgent help with this math
Classify the triangle by its sides and angles