melanyann78 melanyann78
  • 25-09-2017
  • Mathematics
contestada

an appliance store sells a washer dryer combination for $1500 if the washer costs $200 more than the dryer find the cost of each appliance.

Respuesta :

epicjudeDank
epicjudeDank epicjudeDank
  • 25-09-2017
Make an equation

X+X+200=1500

Isolate the variable

2x=1300

X=650

Know that we know what X is, we know that X + 200 will equal the cost of the second appliance

650+850=1500
Answer Link

Otras preguntas

A box contains 12 ounces of crackers and costs $2.49, so the cost of the crackers is $0.2075 per ounce. Which is less than this cost?$2.48 per ounce$0.250 per o
How do different governments react to and try to prevent terrorism?
Describe the people who came to the American colonies in the 1700's.
Carly spends $5 for n notebooks.Write an algebraic expression represent the cost of one notebook
How is per capita GDP calculated, and what does it tell us about the economy? Explain
A unified group of countries, the Communist bloc, was located in what world region?
43.586 to the nearest tenth, hundredth and one
Round to the nearest hundredths: 5.830
Your team catches 42 mahi mahi (type of fish) over 2 weeks. What is the average daily mahi mahi catch?
If the width of something is 5m and the perimeter is 22m, what is the length and area