sophiamoser
sophiamoser sophiamoser
  • 22-10-2017
  • Mathematics
contestada

Help me pleases with these

Help me pleases with these class=

Respuesta :

shinmin
shinmin shinmin
  • 02-11-2017

The unit cost is cost of 1 unit of a product, here its cost of 1 pound of sugar. 

In first case unit cost is $1.07.

In second case, cost of the 2 pound = $2.02, or cost of 1 pound = [2.02/2] = $1.01. 

In third case, cost of the 3 pound = $2.79, or cost of 1 pound = [2.79/3] = $0.93.

 
We can see that as the quantity is increasing unit cost is decreasing.

Answer Link

Otras preguntas

the basis for America's foundation in liberty is found in ?
A scientist wants to prove that certain chemicals in cosmetics are likely to cause harm to developing fetuses, when used by a pregnant mother. What is the most
What was Calvin’s idea of the “elect” and their place in society?
Hana makes beaded bracelets for sale. the materials for each bracelet cost $3.50 and she sells the bree let's for $7.25 each. To find her profits, she writes th
the basis for America's foundation in liberty is found in ?
The sum of two consecutive integers is 49 write an equation that models the situation to find the values of the two integers
Solve 2w + 3 over -3 = 1.
What was the Khmer Rouge’s plan for Cambodia?
A ten-foot-long board is cut into three pieces. The second piece is half as long as the first. The third piece is 4 feet longer than the second. How long is th
Watson joins Holmes in his work because Watson is __________. a. learning to be a detective b. writing a book about Holmes c. fascinated by remarkable events d.