ktoodle72oxjfjc
ktoodle72oxjfjc ktoodle72oxjfjc
  • 23-10-2017
  • Mathematics
contestada



A 1.5 lb package of seedless grapes costs $3.81. Round to the nearest
hundredth of a dollar. Find the unit price

Respuesta :

barnuts
barnuts barnuts
  • 02-11-2017

A unit price of an object is simply the ratio of the total price of the object over the total mass, hence:

unit price = total price / total mass

unit price = $3.81 / 1.5 lb

unit price = $2.54 per pound

 

Answer:

$2.54

Answer Link

Otras preguntas

What was the provisional national government during the Revolutionary War?
Which number has a 9 that is 1/10 the value of the 9 in 296? 195 409 981 1,956
How might these ideas affect a country under absolute rule?
what is 3/4 x 3 + 2/4 + 1 = ???? as a whole number
What was the main issue relating to Reconstruction that divided Republicans at the end of the Civil War? If you had been a member of Congress at the time, what
what do the flat parts of a graph represent
EMERGENCY!HELP FOR A BRAINLY AND ALOT OF POINTS! (PLEASE WRITE IN YOUR OWN WORDS NO COPY AND PASTE) Why did the Pilgrims leave England to go to Holland?
Which of these foods is actually a fruit in plant biology? Your answer: Tomatoes Sweet onions Peas Kale
In 30 words or fewer , do you think that you should believe everything you read in the first person ?
List all the states the Mississippi river runs through