marlaarbogast
marlaarbogast marlaarbogast
  • 25-10-2017
  • Mathematics
contestada

McKenzie bought 1.2 pounds of coffe for $11.82. What was the cost per pound?

Respuesta :

kiwichipmunks
kiwichipmunks kiwichipmunks
  • 25-10-2017
11.82 divided by 1.2=9.85
Answer Link
babypusheen168oycoip
babypusheen168oycoip babypusheen168oycoip
  • 25-10-2017
1) $11.82 for 1.2 pounds
2) 11.82 divided by 1.2 
3) 11.82/1.2
4) $9.85 per pound
Answer Link

Otras preguntas

Experiments in which all variables are identical except for one are called _____ experiments. variable scientific hypothetical controlled
The U.S. Congress approved a treaty annexing the Philippines in 1899. true or false
The military uses a special instrument to detect this type of wave to help improve night vision? infrared waves gamma rays radio waves ultraviolet rays
Both petroleum and coal are made up of complex carbon-based molecules, and both originated with living creatures of some kind. Both are vital sources of energy
What is a characteristic of a specific metamorphic rock ?
What is a good example of a famous woman musician from history?
whats the percent for 258/300?
what does 6/1 equal in its simplest form
when did jack London die?
Chen is bringing fruit and veggies to serve at an afternoon meeting. He spends a total of $28.70 on 5 pints of cut veggies and 7 pints of cut fruit. The food co