rereirene564730
rereirene564730 rereirene564730
  • 26-10-2017
  • Mathematics
contestada

Leo is adding gravel to the edge of his driveway he order six bags of gravel for $252 how much would it cost if orders eight bags instead

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 26-10-2017
It would cost $336
To find this you divide $252 by 6 (the number of bags he bought) this tells you that each bag costs $42, you then multiply this by 8, and get your answer of $336
Answer Link
Billabong
Billabong Billabong
  • 26-10-2017

It would cost $756 if orders eight bags of gravel instead.

252x 3= 756


Answer Link

Otras preguntas

Haloke does 176 J of work lifting himself 0.300m at a constant speed. What is Haloke's mass?
Write 2.97 as a fraction, decimal and percent
Everett made 3/5 of the baskets he shot. Suppose he shot 60 baskets. How many did he make?
In what way did Abraham Lincoln's election further divide the country prior to the civil war?
What happens to an object when an unbalanced force acts on it?
find the lateral area and surface area of a right cone with radius 6 in. and height 8 in. give your answers in terms of pie
which person below is an entrepreneur?a) a person who writes technical manuals for a computer companyb) a secretary in a law firmc) an artist who runs a busines
Which of the following occurs when the strength of the current flowing through a wire is increased?A. the direction of the field changesB. the magnetic force is
Six students shared equally the cost of 18 of one of the items in the chart. Each student paid $24. What item did they buy? Explain how you found your answer.It
Why does an object traveling in a circle at a constant speed always accelerate ?