lilchannelll5236 lilchannelll5236
  • 23-11-2017
  • Mathematics
contestada

Beth did a walk for charity and earned $24 for every 2 1/2 miles she walked. what is the unit rate?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 23-11-2017
The unit rate would be how much she earns per hour.
Divide 24 by 2 1/2

24 / 2.5 = 9.60
The unit rate is $9.60 per hour
Answer Link

Otras preguntas

divide the following
You earn 7.50 per hour to help your uncle in his shop you earn 33.75 write and solve an equation to find how many hours you worked
why are such scientific advances still valuable?
Why is it dark at night?
Need help with D. THANXS!! <3
1)A cyclist travels ¾ of a circular track from A to b as shown in figure. The radius of the circular track is 400 m. Calculate the displacement and distance tra
the midpoint of cd is -9,-10, endpoint c has coordinates of -1,9 what is the endpoint of d?
What is the name of a length that is 100 times larger than a millimeter
1/2 over 2 equals to 3 over X
What did the Mayans use to help them create a calendar?