Nicolelovesu Nicolelovesu
  • 25-11-2017
  • Mathematics
contestada

Rami buys 3 pounds of oranges . If the cost is represented by c, what is the cost per pound

Respuesta :

nickmh2 nickmh2
  • 25-11-2017
It's C/3 since c is the total price of the total weight of the oranges and there are three pounds.
Answer Link

Otras preguntas

Ryan and Carl each get paid a basic pay of £60 per day. One day, Ryan also gets a bonus of 25% of his basic pay. Carl also gets £20 in tips from customers. Work
what is the answer with explanation,please ?
What does miep have to say and teach others about helping? Quicklyyyyy
Let F(x)=3x-1,h(x)=-x+5 find (f•h)(-2)
Two grocery stores are located in the downtown area of a small city. The first offers excellent prices for buying large bulk quantities. The second does not hav
what instrument used measure to volume of water​
A dealer purchased 250 bulbs for Rs10 each. However, 12 bulbs got fused which he had to throw away. He sold the remaining bulbs at Rs 12 each. Find the gain or
teachings addressing GBV in Christianity​
To ease congestion in a downtown area, city planners are considering a plan to widen a major thoroughfare from two driving lanes to three driving lanes. This pl
similarities of business correspondence and the other types of communication​