tiffanygao58 tiffanygao58
  • 25-11-2017
  • Mathematics
contestada

A store sells candy at $.50, $1, $1.50, $2, and $3 per kilogram. How many kilograms of each kind of candy does $3 buy?

Respuesta :

suspho
suspho suspho
  • 26-11-2017
Money : price = quantity

1) 3 : 0.5 = 6 Kg
2) 3 : 1 = 3 Kg
3) 3 : 1.5 = 2 Kg
4) 3 : 2 = 1.5 Kg
5) 3 : 3 = 1 Kg
Answer Link

Otras preguntas

How many unit cubes need to be added to the figure so that it will have a total volume of 12 cubic units?
__________ were followers of Joseph Smith, who was persecuted in the east by those who didn’t agree with his religious beliefs.
What are impacts to the cardiovascular system from high altitude?
Where does most regular lightning occur? A. The stratosphere B. The troposphere C. The Mesosophere
Highlight the context that helps the reader to understand the meaning of biography.
Determine the average rate of change, in gallons of gas per year, from 1960 and 1999 and then determine what the result means in this situation. a. -0.33gal/yea
Why do many people spend winters in Florida?
Please help me i need know​
2. Describe how, according to Mourning Dove, the ritual the Okanagan tribe taught children to share. Page(s)
what is the chemical formula for flourine?