annaebrown9589 annaebrown9589
  • 22-12-2017
  • Mathematics
contestada

Which box of markers is a better buy box a (24 markers for $ 1.20) or brand b ( 36 markers for $1.79)? Explain your answer.

Respuesta :

Rod44 Rod44
  • 22-12-2017
24 markers for $1.20 has a unit price of 5c per marker. 36 markers for $1.79 has a unit price of 4.97c so brand b is better value.
Answer Link

Otras preguntas

If the work function of a material is such that red light of wavelength 700 nm just barely initiates the photoelectric effect, what must the maximum kinetic ene
What is true about the electrolysis of water? Use the picture to choose 2 correct answers.
what does memorial day mean to you?
What is the best order for these items ? 1. I stayed after school once to work on a monologue with a teacher 2.i learned about the audition for the spring mu
Select the correct sentence. In eating his lunch, a bone chipped his tooth. In eating his lunch, Jim bit down on a bone and chipped his tooth.
What’s the first man to live on Mars
A new mall will be constructed in a large city. Why are business owners most likely viewing a topography map before construction? to find flat areas of land
Find the sum of the absolute deviations of the following data set. 8, 5, 15, 12, 10
What are the variables in stem and leaf plots?
What is the only country in continental south america that does not speak spanish?