imsobadatmath imsobadatmath
  • 22-11-2015
  • Mathematics
contestada

Samantha bought 4.5 pounds of pears. Each pound cost $1.68. How much did Samantha spend?

Plz explain

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 22-11-2015
4.5 * 1.68 = 7.5600
hope this helps:)
Answer Link
mani14
mani14 mani14
  • 22-11-2015
The way i would do this is ok first find how much each pound cost so would do 1.68÷4.5 and the answer is .37 so you put thant as cents. Thats how much each pound cost you need how much it cost with what you have now so its 1.68 times 4.5 and that equals 7.56.
Answer Link

Otras preguntas

What were the results of wilson's great reform assault on the "triple wall of privilege" - the tariff, the banks, and the trusts?
What are some interesting facts about the iroquios indian tribes?
Y=4x the y intercept of ?
HELP ME PLZ!!!!!!! I WILL GIVE U 20 POINTS!!
I need help urgently
A guitar has6 strings. If Taylor replaces all the strings on 3 guitars, how many strings does he need? Need answer ASAP
What is the significant figure of 378.093
Explain what may happen if shoreline resources are not protected
Erik and Nita are playing a game with numbers. In the game, they each think of a random number from zero to 20. If the difference between their two numbers is l
what made admission policies of the lycees significant