ambersanjose123 ambersanjose123
  • 24-11-2015
  • Mathematics
contestada

zasha spent $6 on packages of gum.How many more packages of gum that cost $1.20 each can she buy if she has a $20 bill

Respuesta :

Since3122015
Since3122015 Since3122015
  • 24-11-2015
Assuming that she had a $20 bill after buying the $6 of packages of gum:

[tex]\frac{20}{1.2}\\\frac{50}{3}\\16.667\\16[/tex]

16 packages of gum
Answer Link

Otras preguntas

(d) How many grams of CaO can be produced?
How can a business become a monopoly?
Give the oxidation state of sulfur in (d) H₂S ;
The digit 9 in which number represents a value of 9 hundredths? Choose 1 answer: A.0.392 B.944 C.6.259
Fat digestion yields fatty acids and glycerol, whereas protein digestion yields amino acids; both digestive processes _________. A. are catalyzed by the same en
Need help with all problems
why did violence play a part in reducing freedmen to dependent sharecroppers?
Glucose-6-phosphate dehydrogenase deficiency (G6PD) is inherited as an X-linked recessive allele in humans. A woman whose father suffered from G6PD marries a no
The nurse is caring for a client with heart failure. what are the management goals for the client with heart failure?
describe two negative events from the 1920's