bell57 bell57
  • 22-01-2018
  • Mathematics
contestada

What is the unit price for a piece of cheese if 1.24 ponds cost 11.25$?

Respuesta :

perixwinkle
perixwinkle perixwinkle
  • 22-01-2018

[tex] \frac{cost}{pound(s)} \: \frac{11.25}{1.24} \: \frac{x}{1} [/tex]
About $9.07 per pound of cheese.

Tell me if this helps!!
Answer Link

Otras preguntas

¿Cuántos números de 3 cifras se pueden formar con los números 1, 4, 6, 8 y 9?
Given that HCF (306,657) = 9, find LCM (306,657)​
If 9x -11=12, What is the value of 9x+7?
Choose the best word to complete the following sentence. The ____ end to the performance left many surprised. a. quick c. rapid b. abrupt d. immediate Please se
On a coordinate plane, triangle A B C has points (negative 2, negative 1), (negative 2, negative 3), (negative 5, negative 1). Triangle ABC is translated 6 unit
28. Which of the following is the greatest contributor to greenhouse gases in the United States? production of electricity transportation industrial pollution r
Why is SI UNIT called decimal system?
Which is a characteristic of atoms? A) They come in ten major types. B) They are the smallest units of matter. C) They can be found in nonliving things only.
argumentative essay topics parents should interfere in their children's career ​
What types of molecules can EASILY go through your cell membrane or are PERMEABLE to the cell membrane? What types of molecules CANNOT easily go through your ce