sierranicolereul254 sierranicolereul254
  • 22-01-2018
  • Mathematics
contestada

Two burgers and one hotdog cost $4.82. At the same price ,one burger and two hotdogs cost $3.70. How much does a hotdog cost?

Respuesta :

VivaciousLyla
VivaciousLyla VivaciousLyla
  • 22-01-2018
Hello!

Let's use 'x' to represent the cost of the burger, and 'y' to represent the cost of the hotdog.

2x + y = 482

× + 2y = 370

2x + 47 = 740

-3y = -258

y = 86 cents

2x + 86 = 482

2x = 396

x = 198

A burger costs $1.98 and a hot dog costs $.86

I hope this didn't confuse you, I'm not very good at explaining!
Answer Link

Otras preguntas

In all cases heat flows from a hotter object to a colder object (true/false)the correct answer will be followed by me and also be marked as the brainliest!P.S.
the boys did the exercise change into passive voice​
help me do this please
Find the x and y components of each of the following vectors. hyp = 15 m/s theta = 150° x = ? y = ?
i got the total but can’t get these ???
is it A. True B. False
When might you need to monitor your intake of vitamins and minerals?
please help me start this!
Problem Solving - Intro Question In the final of the Women's Charity Road Run, four runners finished. Unfortunately, the judge was too busy collecting the chari
Quiz - (Verb Tenses) State whether the verbs are in the Present Perfect Tense, Past Perfect Tense, Future Perfect Tense, Present Continuous Tense, Past Continuo