brynndelyn1704 brynndelyn1704
  • 23-01-2018
  • Mathematics
contestada

Suppose that 11 inches of wire costs 66 cents. at the same rate, how much (in cents) will 4 inches of wire cost?

Respuesta :

jennnc
jennnc jennnc
  • 23-01-2018
24 cents.

11/66= 6
4/x= 6
4•6= 24
(proportions)

hope this is clear :))
Answer Link

Otras preguntas

The grocery store sells kumquats for $3.75 a pound and Asian pears for $2.25 a pound. Write an equation in standard form for the weights of kumquats k and Asian
1. What is a renewable resource? ____________________________? 2. Give some examples of shelter. ___________________________? 3. What natural resources are avai
Complete with a conjugated form of "ser" or "estar" as appropriate. Hint:form of "ser" - identifying someone or something Miel _______ el perro de Juanita. Miel
True or false mark rothko and Josef Albers paintings No. 10, 1952 and homage to the square both have an emotional use of color
PLEASE HELP!!!! I DON'T KNOW HOW TO DO THIS!!
Write 6 2\9 as an improper fraction. ...?
The ratio of men to women working for a company 3 to 5 . If there are 51 men working for the company, what is the total number of employees? ...?
How do the literary voices of the Puritan settlers and their descendants differ from the voices of the Revolutionary Period? In what ways are they similar? As y
if the velocity of a car is halved, the centripetal force required to keep it in path of constant radius is (multiplied,divided) by what ...?
Is the area between y = 1/x and y = 1/x^2 on the interval from x = 1 to finite or infinite?