mahaleyrenee5311 mahaleyrenee5311
  • 23-01-2018
  • Mathematics
contestada

Is this price correct? 3.4 lbs of pears at $1.64 per pound priced at $5.58.

Question 1 options:




True




False

Respuesta :

carlosego
carlosego carlosego
  • 01-02-2018
What you must do for this case is a multiplication to get the total cost of buying 3.4 lb of pears.
 We know that each pound of pears is at $ 1.64. Then 3.4 lb of pears will be
(3.4) * (1.64) = 5.576
 Nearest cent
 5.58$
 answer
 TRUE
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is an example of kinetic energy? a can of paint sitting at the top of a ladder a dog running down the street a bird perched on a wire a p
how did the spanish get to America
expand and simplify the following expression: [tex](a-2b){3}[/tex]
draw and name all the isomers of the alkene C4H8
I have some white and black marbles in a box. There are 30 white marbles. There are 14 more white marbles than black marbles. How many black marbles do I have?
a wide flat zone of small particles that orbit a planet. what is it
expand and simplify the following expression: [tex](a-2b){3}[/tex]
What causes the movement of air masses in a front
now lets look at a skydiver who jumps out of a plane that has a forward velocity of 40 m/s. ignore air resistance. After 1 second, what is the skydivers forward
Which mountains hinder travel between Spain and France?