Ausans8080
Ausans8080 Ausans8080
  • 23-01-2018
  • Mathematics
contestada

Please answer quickly! A recipe asks for 1/3 cup of nuts. How many nuts are needed to make 1/4 of the recipe?

Respuesta :

jimthompson5910 jimthompson5910
  • 23-01-2018
Answer: 1/12 of a cup

To get this answer, you multiply 1/4 by 1/3
Multiply straight across
(1/4)*(1/3) = (1*1)/(4*3) = 1/12
Answer Link

Otras preguntas

Hey I need help. I’m not really that good with math
1.A five pack of theater tickets cost $88.75 what is the unit price per ticket? 2.A 4 pack of monster cards costs $6.56, what is the unit price per card? 3.An
solve for x 30=5(x + 5)
Suppose a politically radical Latino student is trying to decide where to move after graduation. If Madison were alive today, how might he advise this student,
Which statement is true about a person who is in good health? She spends a lot of time alone She has few friends at school She may not be in good physical healt
Carolyn has 9 quarters, 4 dimes, 7 nickels, and 2 pennies. Write and evaluate the expression to determine how much money she has.
(BRAINLIEST QUESTION) Pump it Up gym's daily revenue each can be modeled by R(x) = 5x where x represents the number of customers that visit the gym each day. Th
the output bimetallic element isa pressureb voltagec mechanical straind mechanical displacement​
Explain why the average temperature on Earth would be 0 degrees Fahrenheit Without the layer of greenhouse gases.
What is the purpose of multiplying by the conjugate of a complex denominator when finding the quotient of complex numbers?