Baby99
Baby99 Baby99
  • 23-01-2018
  • Mathematics
contestada

Conrad had $110 to spend on 9 cheese pizzas for a party. After buying them, he had $8.75 left. How much did each pizza cost? Show how you arrived at your solution, check your work, and clearly state your answer.

Respuesta :

jilko505
jilko505 jilko505
  • 23-01-2018
To solve this, subtract 8.75 from 110, then divide by 9. The answer is 11.25 each pizza. :)
Answer Link

Otras preguntas

Draw 2 lines in a triangle. Make 2 triangles and 2 trapezoids.
What kind of molecule is an enzyme? Why are enzymes important in cell?
Draw 2 lines in a triangle. Make 2 triangles and 2 trapezoids.
How do amoebas obtain food?
A rocket lifted off from a launch pad and traveled vertically 30 km, then traveled 40 km at 30 degrees from the vertical, and then traveled 100 km at 45 degrees
What kind of molecule is an enzyme? Why are enzymes important in cell?
A rocket lifted off from a launch pad and traveled vertically 30 km, then traveled 40 km at 30 degrees from the vertical, and then traveled 100 km at 45 degrees
Find the slope of the line that passes through each pair of points
what is 0.000702 in scientific notation.
what is the solution for this inequality -10x <40